Tadeusz Esz

poeta / prozaik / gitarzysta /

Rzeszów / Lublin

Współzałożyciel sześcian records. To właśnie z jego pomysłu zrodził się organizm, który teraz żyje już własnym życiem. Niezliczona liczba jego utworów literackich pozwala na wielokrotne inspiracje, a wielowarstwowość podkreśla zawsze wartość indywidualizmu twórcy. Pisze poezję, eseje, opowiadania, dramaty oraz powieści. Wszechstronność jego twórczości pozwala mu na odejście od jakiegokolwiek schematu i stworzenie własnej wizji i filozofii świata. Jest twórcą minimalnym nadającym kilkuznaczeniowy sens każdemu słowu.

Zgodnie z wizją sześcianu skupia się na jego wnętrzu – czyli abstrakcie pustki. Kontemplacja tej przestrzeni pozwala na wielokrotną podróż w świat halucynacji i sedna świadomości jaką jest przestrzeń bez ograniczeń i bytu. Drobiazgowość jego wizji i perfekcjonizm twórczy daje pewność, że każda z jego kompozycji stworzy pole do manewru artystycznego. Płynnie porusza się zarówno w tematyce hipernihilizmu i niebytu jak i w grotesce oraz sarkazmiew tworząc nurt abstraktrealizmu. Wolność i konsekwencja wizji pozwala na spojrzenie na realny element z perspektywy niepoznanej, której wartość jest niewymierna.

Pogarda dla sztuczności, oraz znaczenie indywidualizmu pozwala wciąż stwarzać kolejne postaci, których otaczający świat przeplata hiperrealizm ze światem snów i abstrakcji. Wykorzystując zdobycze nauki i sztuki zawsze pozostaje obserwatorem całkowitym, spoglądającym na świat z kilku perspektyw jednocześnie.

Tworzy dla znaczenia, więc wymaga od czytelnika pełnego skupienia, w którym każde słowo powinno zostać odebrane indywidualnie, bez jakiejkolwiek obawy przed błędem interpretacji.

Od 2007 roku współpracuje z Wojciechem Klonem, tworząc niezliczone koncepcje filozoficzne oraz muzyczne. Gra na gitarze próbując zawsze wejść dalej niż sam dźwięk na to pozwala. Charakter jego dźwięku otoczony jest pustką, w której każda z nut ma miejsce na pełne wybrzmienie. Jednoczesna delikatność oraz ostrość brzmienia usypia słuchacza, aby zaraz gwałtownie go zbudzić. Szczególnie istotnym utworem jest „Sen trzeci” z płyty „Wiosna”, gdzie tworzy melodię absolutną oddająca charakter muzyki sześcian records od 2007 do 2012 roku.

 

Realizacje:

 

/ zobacz wszystkie realizacje